Haber

11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından yalı sahipleri Boğaz’ı terk ediyor

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan vatandaşlar binalarını güçlendirme ya da daha az riskli yerlere taşınma planları yapıyor. Bazı yerlerde, daha az riskli yerlere taşınmak tek seçenektir.

BEBEK, BEYLERBEYİ VE PAŞABAHÇE RİSK ALTINDAKİ BÖLGELER

İstanbul 1983 yılında çıkarılan ve konakların bulunduğu bölümü de kapsayan ‘2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na göre buradaki yapıların tadilatı yasaktır. Çoğunluğu 1980 öncesi yapılan ve bu kanuna göre doğal yapıları bulunan Arnavutköy, Bebek, Yeniköy, Anadolu Hisarı, Kavacık öngörü alanı, Çengelköy, Kuzguncuk, Beylerbeyi ve Paşabahçe gibi ilçelerin deprem açısından büyük risk altında olduğu belirtiliyor.

KONAKLARA TADİLAT HAKKI GETİRİLMESİ GEREKİYOR

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler ve olası İstanbul depremi nedeniyle yalı sahipleri Boğaz hattını terk etmeye başladı. Sektör temsilcilerine göre, sorunun çözülmesi için bölgedeki binaların yenilenmesi hakkının getirilmesi gerekiyor.

“DEPREM KARŞI GÜVENLİ BÜYÜK KONUTLAR ARIYORUZ”

Kahramanmaraş depreminden sonra birçok konak sahibinin kendisini aradığını belirten Ekonomim’den Leyla İlhan’ın haberine göre, “Sadece bu hafta 4-5 konak sahibi beni aradı. Büyük ve güvenli bir rezidans. 500 metrekare, depreme karşı güvenli bir şekilde inşa edilmiş.”Çünkü İstanbul Boğazı’ndaki bu yapılar en az 40-50 yıllık. Boğaziçi İmar Kanunu gereğince bu binalara güçlendirme yapılamıyor veya güçlendirme için gerekli izinlerin alınması uzun zaman alıyor.”

soguthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu