Ekonomi

Airbus yolsuzluk soruşturmalarını düşürmek için 15,9 milyon euro ödeyecek

Airbus, Fransa’da hakkında yolsuzlukla ilgili açılan soruşturmaların düşürülmesi ve kovuşturma açılmaması için 15,9 milyon euro para cezası ödemeyi kabul etti.

Fransız basındaki haberlere göre, Paris Adli Mahkemesi, Airbus’ın bilhassa 2006-2011 periyodunda Libya ve Kazakistan’a uçak yahut helikopter üzere farklı ekipman satışlarına ait rüşvete bulaşmakla suçlandığı soruşturmaları kapatmak için Ulusal Mali Savcılık Ofisi (PNF) ile muahede yoluna gitmesine onay verdi.

Airbus, bu mutabakatla 15,9 milyon euro para cezası ödeyerek marka isminin “kirletilmesini” önlemek istiyor.

Şirkete yönelik ön soruşturmaların başını, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin misyon müddetine denk gelen 2009-2010 periyodunda, Fransa ve Kazakistan ortasında Airbus ekipmanlarının alımına yönelik imzalanan mukaveleler için aracılara ödenen yasa dışı komiteler ve yolsuzluk tezleri çekiyor.

Sarkozy’nin 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası için Libya’dan yasa dışı finansman sağladığına ilişkin yargı süreci nedeniyle Fransız yargısı, Airbus’ın Libya’ya 2006’da 12 uçak satışına da dikkat çekiyor.

PNF’ye göre, Airbus’ın ödeyeceği 15,9 milyon euroluk meblağ, Libya ve Kazakistan’da yapılan ekipman satışları sırasında aracılara ödenen toplam miktara denk geliyor.

Airbus, daha önce de hakkında kovuşturma açılmaması için 2020’de Fransız, İngiliz ve ABD makamlarına toplam 3,6 milyar euro ödemeyi kabul etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu