Haber

Antalya Büyükşehir kavşakları Trafik Kontrol Merkezi’nden izlenecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde ulaşımın daha güvenilir ve kesintisiz olması için Trafik Kontrol Merkezi’ni kurdu. Şehir merkezi ve ilçelerdeki 101 sinyalize kavşağı tek merkezden yönetecek olan Büyükşehir Belediyesi, akılcı uygulamalarla trafikte bekleme sürelerini azaltarak yakıt tasarrufu sağlamayı ve karbon salınımını düşürmeyi hedefliyor.

Trafiğe kayıtlı 1 milyonu aşkın araçla Türkiye’nin en fazla araç sayısına sahip dördüncü ili olan Antalya’da Büyükşehir Belediyesi, trafiği daha akıcı hale getirmek ve yoğunluğu azaltmak için yeni projeleri birer birer hayata geçiriyor. .

AKIŞ TRAFİĞİ VE YAKIT TASARRUFU

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı tarafından kurulan Trafik Kontrol Merkezi ile 101 sinyalize kavşağa erişim sağlanacak, mobil ve balıkgözü kameralarla gözlem yapılacak. Kavşaklarda trafiği etkileyecek sorunlar tespit edilerek trafik sıkışıklığı giderilecek. Merkezde görevli trafik operatörü çalışanı trafik akışını takip edebilecek ve anlık izleme ile müdahale edebilecek. Merkezde detaylı trafik verileri, sinyalizasyon bilgileri, arıza bildirimleri, trafik yoğunluk analizi, anlık optimizasyon ve bu yoğunluğa bağlı olarak trafik sinyal sürelerinin uygulanması da sağlanacak.

TRAFİĞE ANINDA MÜDAHALE

Trafik Kontrol Merkezi aracılığıyla, 40 adet akıllı kavşak sistemi ile il merkezi ve ilçelerdeki 61 adet uzaktan erişilebilen kavşak, 61 adet mobil (PTZ) kamera, 183 adet uzaktan erişimli kamera ve 55 adet balıkgözü kamera ile izlenecek ve anlık müdahaleler yapılarak trafiğin rahatlatılması sağlanacaktır. Gerektiğinde sinyalizasyonda. Sistem ile Antalya’nın yoğunluk haritası çıkarılarak karbon salınımı ve yakıt tasarrufu oranları görülecektir.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu