Haber

ASELSAN ile HAVELSAN Arasında İş Paylaşımı Mutabakat Zaptı İmzalandı

ASKERİ Elektronik Sanayi (ASELSAN) ile Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) arasında iş paylaşımı mutabakat zaptı imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (SSB); SSB Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacır’ın katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde her iki kurumun temsilcileri hazır bulundu. Açılış konuşmasını yapan Nacır, iki firmanın geçmişte uyum içinde çalıştığını ve birçok projede iş ortaklığı bulunduğunu belirterek, anlaşmanın faaliyet alanlarındaki kaynakların çeşitlendirilmesi, sayının artırılması amacıyla hayata geçirildiğini söyledi. Projelerin geliştirilmesi, yurt içi ve yurt dışında ortak kaynakların daha verimli kullanılması ve ortak çalışma kültürünün oluşturulması. Nacır, “Kara, deniz ve hava platformlarında simülasyon ve simülatör alanları başta olmak üzere ana başlıklar üzerinde çalışma alanlarımızı belirledik. SSB’de iki şirket var.”

‘KÜRESEL LİGDE KIRMANIN EŞİĞİNDEYİZ’

Ahmet Akyol, savunma sanayi alanında son 20 yılda, özellikle de son 10 yılda önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirterek, “Küresel ölçekte başarı öykülerine başladık. Artık büyük bir başarının eşiğindeyiz. Küresel ligde oynamak için atılım yapıyoruz. Protokolün içeriği hakkında bilgi verme imkanım yok ama ASELSAN ekipman ve elektrik yüklü bir şirket.” Firma yazılım ana firması HAVELSAN’dır. Bu çerçeveye uygun bir anlayışa ulaşıldı. Hep birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve SSB’nin öncülüğünde, tüm gücümüzle hem Türkiye hem de yurt dışına yüksek teknoloji üretmeye, dost ve kardeş ülkelere sunmaya, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. “dedi.

‘DAHA VERİMLİ ÖNCELİKLENDİRMELER YAPILACAK’

Görgün, SSB olarak kendilerine düşenin; Amaç, şirketler arasındaki bu iş birliğinin altyapılarını, insan değerini ve tüm yetkinliklerini koordine ederek birbirlerinin eksiklerini tamamlamalarına destek olmak olduğunu söyledi. Görgün, “Her iki şirketin çıkarları ve ülkemiz yararına olabilecek sonuçlar konusunda güzel bir anlaşma ortaya çıktı, 24 maddeden oluşan bir anlaşma. İlerleyen süreçte daha verimli önceliklendirmenin yapılacağı bir süreç yaşayacağımızı değerlendiriyorum” Yetenek birikimi, odak kayması ya da uzmanlık açığı gibi süreç ve sorunların önüne geçilecek.” “dedi.

‘İŞTİRAKLER KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULACAK’

Görgün, son 20 yıla baktığımızda Türkiye’de savunma sanayinde tüm dünyanın dikkatini çeken bir gelişme yaşandığını belirterek; Bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kesime olan inancının ve desteğinin bir sonucu olduğunu söyledi. Görgün, “Milli yerli platformlarımız, içerdikleri ileri teknolojiye sahip alt sistem ve ekipmanlar bir bütün olarak ciddi bir birikimi kapsıyor. Platformlarımızı havada, karada ve denizde tüm ortamlara yönelik geliştirdik ve artık bunu başarabiliyoruz. Geçen yıl yaptığımız ihracat rakamında ise “Bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında artış oldu” dedi.

Görgün ayrıca şirketler arasında bu tür anlaşmaların yaygınlaşacağını ve benzer imzalara imza atılacağını ifade ederek; SSB’nin sorumluluğundaki tüm vakıf şirketleri ve iştirakler için ‘İştirakler Uyum Kurulu’ oluşturulacağını duyurdu. Görgün, böylece ekosistemin daha koordineli, daha verimli ve sağduyulu yönetilmesine yönelik bir adım atılacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu