Haber

Bato ve Kocaman’ın Yargıtay’daki rahatsızlığı

İSTANBUL– “Beni en çok kızdıran şey FETÖ ile mücadele edenlerin yolsuzluğa bulaşması…”

Bu sözler bir üst yargı mensubu ile ilgilidir. Bu sözleri söylemesine sebep olan, eski İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato ve eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik tartışmalardır…

POLİS BÖLÜMÜNDEKİ RAHATSIZLIK YARGIYA YAYILDI

25 Ağustos’ta Gazete Duvar’a konuşan üst düzey bir polis memuru, Süleyman Soylu döneminde suça bulaşan Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin mercek altına alındığını belirterek, “Bazı isimler suç örgütü gibi çalışıyordu, değil. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli gibi.” Bu sözlerin ardından özellikle Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde kritik ihraçlar yaşandı. Görevden alınan isimlerin önemli bir kısmı eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla biliniyordu. İşten çıkarmalarla başlayan süreç Ayhan Bora Kaplan operasyonuyla devam etti.

Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olduğu dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bazı çalışanların yarattığı rahatsızlığın benzeri yargıda da yaşanıyor.

Son 10 gün içinde eski İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato hakkında ‘FETÖ borsası’ kurduğu ve menfaat sağladığı iddiasıyla soruşturma başlatılarak yer değiştirme cezasına çarptırıldığı, suç örgütünün elebaşı olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan hakkında ise soruşturma başlatıldığı öğrenildi. eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a bir villa ve bir villa verildi. Araç hediye ettiği iddiaları siyaset ve bürokrasi lobilerinin yanı sıra yargı camiasını da karıştırdı.

BATO’YA OLAĞANÜSTÜ CEZA

Bato’ya ‘FETÖ borsası’ tezleri nedeniyle verilen yer değiştirme cezası, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından hukuka aykırı olarak verildi. Hakimler ve Savcılar Kanunu’na göre yer değiştirme cezasına çarptırılan yargı mensubu, en az bir derece daha düşük bir bölgeye atanır. Ancak Bato, birinci bölgede yer alan İzmir’den yine birinci bölgede yer alan Antalya’ya gönderildi.

KOCAMAN: SOYLU’YA OPERASYON

Yüksel Kocaman ise sansasyonel bir operasyonla gözaltına alınıp tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’dan ev ve araba ‘hediye’ aldığı iddiasıyla gündeme geldi. Kocaman bir röportajında ​​bu iddiaları yalanladı. Varlıklı bir aileden geldiğini belirten Kocaman, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da operasyon düzenlendiğini söyledi.

‘ÇABALARIMIZA DA ZARAR VERİR’

Gazete Duvar’a konuşan yüksek yargı üyesi, hem Bato hem de Kocaman isimlerinin yolsuzluğa bulaşmasının hakim ve savcılar arasında rahatsızlık yarattığını vurguladı.

‘FETÖ’ ile mücadele edenlerin yolsuzluğunun yargı camiasında öfke yarattığını belirten yüksek yargı üyesi, “En çok kızdığım şey FETÖ ile mücadele edenlerin yolsuzluğudur. Bu da mücadelemize zarar veriyor.” Bir yüksek yargı üyesine göre hakim ve savcıların isimlerinin yolsuzlukla ilişkilendirilmesinin nedeni iktidarın zehirlenmesidir.

“Okan Bato ve Yüksel Kocaman ne yazık ki kendi zaaflarından dolayı suçlanmak istemiyorlar” diyen yüksek yargı mensubu, bu tür örneklerin önlenmesi için kritik belge ve pozisyonlarda çalışan kişilerin değiştirilmesi gerektiğini de belirtti. düzenli aralıklarla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu