Haber

Çin Kurtarma Ekibi Türkiye’deki Deprem Deneyimlerini Anlattı

Çin ana karası ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden gönderilen kurtarma ekipleri, 17 Şubat 2023’te Çin’in başkenti Pekin’e ulaştı. (Fotoğraf: Wu Siyu/Xinhua)

PEKİN, 18 Şubat (Xinhua) — Zhang Yu için, Türkiye’den dönmesine rağmen ambulans sirenlerinin sessiz anları, inşaat makinelerinin uğultusu ve hayatta kalanları bulmak için yaşam tespit cihazlarının kullanılması canlılığını koruyor.

Zhang, 6 Şubat’ta meydana gelen ve Türkiye ve komşu Suriye’de çok sayıda can kaybına neden olan şiddetli depremlerin ardından Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı tarafından Türkiye’ye gönderilen 82 kişilik arama kurtarma ekibinin bir üyesi olarak görev yaptı.

Kurtarma görevlerini tamamlayan mürettebat, Cuma günü charter uçuşuyla Pekin’e döndü.

Ekip, Türkiye’den ayrılmadan önce, etkilenen bölgelerde ihtiyaç sahipleri için kalan gıda malzemeleri, içme suyu, çadırlar ve tıbbi malzemeleri bıraktı.

Kurtarma ekibinin başkanı Zhao Ming, artçı şoklara, dondurucu soğuğa ve lojistik zorluklara rağmen grubun 700.000 metrekareden fazla arama yaptığını ve altı kişiyi enkazdan canlı olarak kurtardığını söyledi.

Türk meslektaşlarıyla işbirliği içinde çalışan Çinli kurtarıcılar, hamile bir kadını çöken sekiz katlı bir binanın enkazından kurtardı. Depremden 150 saatten fazla bir süre sonra başka bir enkazdan bir adam çıkardılar.

Zhao, “Kurtarma ekibi üyelerimiz yaşam belirtileri bulmak için çok çalıştı ve umutlarını kaybetmediler” dedi.

Pekin İtfaiye ve Kurtarma Birlikleri, Ulusal Sarsıntı Müdahale Destek Servisi ve Pekin’deki Acil Durum Genel Hastanesi’nden oluşan ekip, kurtarma ekipmanı ve malzemeleriyle 7 Şubat’ta Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Ekip üyesi Yao Zilong, “Türkiye’de 7.8 büyüklüğünde deprem olduğu haberini aldığımda kalbimin kırıldığını hissettim” dedi. “Çin şiddetli depremlerle sarsıldığında başka ülkelerden yardım almıştı. Sıra bizdeydi.”

Birçok Türk vatandaşı kurtarıcılara en derin takdirlerini dile getirdi. Marmara Üniversitesi’nden Barış Doster, “Çinli kurtarma ekipleri yorulmadan çalıştı ve büyük çaba gösterdi” dedi.

İstanbul’da yaşayan öğrenci Emir Kaan Karaman, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) ataması üzerine Çin ekibine tercüman olarak gönüllü oldu.

“Enkaz altında kendi ailesini arayan biri gibi bir Türk vatandaşından beklenecek özveriyi gösterdiler” diyen Karaman, “Sadece teknik bilgilerini değil, yüreklerini de gösterdiler.”

Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Türkiye’deki kurtarma görevini tamamlayan Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne bağlı kurtarma timi, Cuma günü öğleden sonra aynı charter seferiyle Pekin’e döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu