Haber

Düzce’de Çerkesler sürgünün 159. yılını sessiz yürüyüşle andı

Düzce’de Çerkesler, Çarlık Rusya’sının Çerkesleri Kafkasya’dan sürmesinin 159. yıl dönümünü sessiz bir yürüyüşle andı. Yürüyüşün sonunda Çerkesler, sürgünde hayatını kaybedenler için dualar okudu ve aşure dağıttı.

Çarlık Rusyası’nın stratejik önemde gördüğü Kafkasya’yı ele geçirmek amacıyla bölgede yaşayan Çerkes ve Abhaz halklarının çeşitli formüllerle 1864 yılında anavatanlarından sürgün edilmesinin ve sürgünde hayatını kaybedenlerin 159. yıl dönümü. anıldılar. Anıtpark Meydanı’nda toplanan Çerkeslere AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan ve AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu eşlik etti. Burada düzenlenen törende konuşan Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, “Biz Kafkas halkları 159 yıl önce 101 yıl süren savaşta Çarlık Rusya’sına karşı vatanımızı ve hürriyetimizi savunduk ve milyonları kaybettik. 21 Mayıs 1864 hiçbir Çerkes’in unutamayacağı bir tarihtir.”

Konuşmaların ardından meydanda toplananlar, ellerinde Çerkez, Abhaz ve Türk bayrakları ile sessizce Cedidiye Meydanı’na yürüdü.

Programa katılan Erkan Dinçer isimli vatandaş, “Her yıl 21 Mayıs’ta ecdadımızın geçmişteki yükünü burada hissediyoruz ve o acıları defalarca paylaşıyoruz. Bugün bizim için çok üzücü bir gün. Yaşananları unutmamak için bu acı günleri her yıl tekrarlamak durumunda kalıyoruz. Türkiye’de yaşadığımız süre içerisinde bu ülkeyi vatanımız olarak kabul etmeye ve üzerimize düşen görevleri en uygun biçimde yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bir başka vatandaş ise, “Geçmişte yaşanan acı olaylarda hayatını kaybeden büyüklerimizi anmak için bir araya geliyoruz. Anıtpark’tan buraya yürüyoruz. Bu tüm şehitlerimizin anısına sessiz bir yürüyüş. Sürgünde hayatını kaybeden büyüklerimizin ruhlarına mevlid-i şerif okunur.”

Cedidiye Meydanı’ndaki program, katılımcılara çörek dağıtımı ile son buldu. – DÜZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu