Haber

Hablemitoğlu iddianamesi: Tetikçi Türkiye’ye gizlice geldi

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesine ait hazırlanan iddianamede, cinayete ait dikkat çeken detaylar yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün tarafından hazırlanan 364 sayfalık Necip Hablemitoğlu iddianamesinde, 18 Aralık 2002 tarihindeki cinayetin tetikçisinin “Levent Göktaş Suç Örgütü” üyesi olarak gösterilen eski Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu olduğu öne sürüldü.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine nazaran savcılık, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun olay tarihinde “Kazakistan’daydım” iddiasının aksine “KKTC üzerinden askeri uçakla gizlice” Ankara’ya geldiğini iddia etti.

Gözaltına alınarak tutuklanan Mumcuoğlu ise o dönem Özel Kuvvetler Komutanlığı MAK Olay Komutanlığı’nda İstihbarat Kısım Amiri şüpheli Fikret Emek’in yardımcısı olarak görev yapıyordu. Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, ifadesinde “Olay tarihinde Kazakistan’da görevliydim” dedi. Ancak savcılığın iddiası ise Ekim 2002 tarihinde yeni bir çocuğu dünyasına gelmesine karşın Mumcuoğlu’nun cinayette kullanılmak üzere bilerek Kazakistan misyonuna gönderildiği ve yasal olmayan yollardan gizlice Türkiye’ye gelerek cinayeti işlediği oldu.

24 GÜN BOYUNCA MESAJLAŞMA OLMADI

Savcılık, bunun delili olarak Tarkan Mumcuoğlu’nun Kazakistan’da bulunduğu sırada eşi ve babasıyla mesajlaşırken, 5 Aralık 2002 tarihinden itibaren 24 gün boyunca aralarında hiç mesajlaşma olmamasına dikkat çekti. Bu durumun Mumcuoğlu’nun Kazakistan’da değil Türkiye’de olduğunu gösterdiği belirtilen iddianamede, Mumcuoğlu’nun Türkiye’ye Kuzey Kıbrıs üzerinden girdiği argüman edildi.

İddianamede, cinayetten bir gün evvel 17 Aralık 2002 tarihinde “KKTC’ye ait sabit bir hattın” Mumcuoğlu’nun eşi Z.M’yi aradığı belirtildi. Bu aramaların “Tarkan Mumcuoğlu tarafından KKTC’den yapıldığı” argüman edilen iddianamede tekrar Z.M’yi 20 Aralık 2002 tarihinde Kuzey Kıbrıs’taki sabit çizgiden arayan birebir kişinin, 3 Ocak 2003 tarihinde ise Fikret Emek’i aradığına işaret edilerek, bu durum “özellikle çok dikkat çekici” bulundu.

İddianamede, her iki ismi arayan ortak kişinin “Tarkan Mumcuoğlu’ndan diğeri olma ihtimalinin olmadığı” vurgulandı.

İddianamede, şöyle denildi:

“Tarkan Mumcuoğlu’nun komutanları olan Fikret Emek ve Mustafa Levent Göktaş’ın aldığı talimat üzere maktul Necip Hablemitoğlu’nu öldürmek için olay tarihinden önce ülkeye geldiğini, bu gelişinde pasaport kontrolüne girmemek için de KKTC ülkesini aktarma yeri olarak kullandığı, 2003 yılı Ocak ve Şubat ayı içerisinde Z.M. ve Fikret Emek’e yapılan KKTC sabit çizgi aramaları düşünüldüğünde ise cinayetten sonrada yeniden orta ara KKTC ülkesi üzerinden ülkeye gelmiş olduğu anlaşılmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu