Haber

İlber Ortaylı’dan herkesi şaşırtacak açıklama: Atatürk’ün boyu aslında 162 cm

Ünlü Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, Atatürk’le ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, ‘Atatürk’ sinemasının YouTube kanalında katıldığı röportajda Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu iddia etti.

İlber Ortaylı; Başrolünde tartışmalı Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı ‘Atatürk’ filminin YouTube kanalında yayınlanan röportajına katıldı.

Filmin YouTube hesabında yayınlanan röportajda sinemanın yönetmeni Mehmet Ada Öztekin, Aras Bulut İynemli ve İlber Ortaylı bir araya geldi.

Atatürk Filmi YouTube hesabında yayınlanan videonun 5. dakikasında İlber Ortaylı şu sözleri söyleyerek Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu iddia etti:

“Rahmetli Nurettin Tipsen Paşa çok titizdi. Atatürk’e 1.62 vermiş… Doğru… Normal duruşunu sürekli ayarlıyor ama vücudu çok dinamik… Yani fotoğraflarda gördüğünüz gibi değil, dinamik… Mesela, ayağa kalktı. Dans ediyor, baloda dans ediyor, dans derken aktif danslardan bahsediyorum… Bunlar ve bilgili, ölçülü danslar… Günümüzde herkes dans ediyor, tepiniyor, ritim yeteneği olmayanlar bile giriyor işe. . Ancak o günlerde böyle bir insan dans edemez, ritim duygusu olması gerekir…” Nurettin Tipsen Paşa’yı kaynak göstererek Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu belirtti ve öyle olduğunu beyan etti.

Milli Savunma Bakanlığı resmi kayıtlarında Atatürk’ün boyu 174 cm olarak görülmektedir.

Bir süre önce Genelkurmay; Atatürk’ün 174 cm’den kısa olduğu iddialarına kişisel belgelerini Atatürk için hazırladığı özel internet sitesinde yayınlayarak yanıt verdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın yayınladığı personel belgelerine göre; Atatürk’ün boyu 1.74 cm, kilosu 74-76 kg, ayakkabı numarası 42 idi.

İlber Ortaylı’nın açıklaması Atatürk’ün gerçek boyunun ne olduğu konusunda tartışma yarattı.

Disney Plus’ın yayınını durdurmasının ardından gündeme gelen ‘Atatürk’ filmi iki film halinde sinemalarda gösterilecek.

Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA), Disney Plus’ın yürüttüğü kampanya ve dizinin Atatürk’ü yücelttiği gerekçesiyle yarattığı baskı nedeniyle diziyi yayından kaldırdığını duyurdu.

habermecitozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu