Haber

İstanbul deprem önlemleri İçişleri Bakanı’na soruldu

ANKARASaadet Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, İstanbul’un yakın gelecekte deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, depremle ilgili alınan tedbirlere ilişkin soru önergesi hazırlayarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yanıt istedi.

‘YIKILAN BİNALARIN YÜZDE 1’İ BİLE 500 BİN KİŞİNİN HAYATI TEHLİKTE OLACAK’

Demir, İstanbul’da olası bir beyin sarsıntısının oluşturduğu riske şu sözlerle dikkat çekti:

“Ülke nüfusunun yüzde 25’inin yaşadığı İstanbul’da yapılan araştırmalara göre kentteki binaların sadece yüzde 1’i yıkılsa bile 500 bin kişinin hayatı tehlikede. Durum böyleyken araştırmalar İstanbul’umuzda ne yazık ki binaların yüzde 25’inin riskli dilimde, yüzde 25’inin ise çok riskli durumda olduğunu ortaya koydu.”

‘OLASI DEPREM SONRA İSTANBUL’A ULAŞIM İÇİN ÖNLEMLER ALINDI MI?’

Demir önerisinde olası bir depremde çıkacak yangınlar için bir eylem planı olup olmadığını, yeni havalimanının depremde zarar görmesi durumunda hava ulaşımının nasıl sağlanacağını, hastanelerin titreşime karşı ne kadar dayanıklı olduğunu ve nelerin yapılabileceğini sordu. zemin takviyelerinin durumu. Herhangi bir önlem alındı ​​mı, alındıysa nelerdir?” sorusunu da sordu.

Demir’in Yerlikaya’ya yönelttiği diğer sorular ise şöyle sıralandı:

?Arama kurtarma çalışmaları için herhangi bir hazırlık var mı?

?İstanbul depreminde bölgede arama kurtarma çalışmalarında gruplara yardımcı olacak arama kurtarma köpekleri var mı, varsa kaç tane?

?Deprem sonrası ortaya çıkacak kaotik durumlara karşı güvenliğin sağlanması için alınan önlemler var mı, varsa bunlar neler?

‘DEPREM SONRASI SU TEMİNİ İÇİN HAZIRLIK VAR MI?’

?Deprem sonrası toplanma alanları yeterli mi, bu alanlar kaç kişilik, kaç çadır ve kaç kişi konaklayacak?

?Deprem sonrası içme ve temizlik için kullanılabilecek su ve diğer temel gıda maddelerinin temini için herhangi bir hazırlık var mı, varsa bunlar neler? (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu