Haber

Kritik an kaydedildi: Tüm dünya takipte…

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya’ya geldiği bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Salı sabahı Kim’e ait özel zırhlı trenin Rusya sınırını geçtiğinin tespit edildiğini duyurdu. Kuzey Kore devlet medyası da Kim’in treninin Pazar öğleden sonra Rusya’ya doğru yola çıktığını bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin-Kim görüşmesinin Rusya’nın doğu bölgesinde, Kuzey Kore sınırına yakın Vladivostok’ta gerçekleşeceğini duyurdu. Peskov, önce Kuzey Kore ve Rusya heyetlerinin bir araya geleceğini, ardından Kim ve Putin’in baş başa görüşeceğini kaydetti.

Toplantının ana gündem maddesinin Kuzey Kore’den Rusya’ya silah ve mühimmat transferi olması bekleniyor. ABD hükümetinin üst düzey temsilcilerinin açıklamalarına dayandırılan haberde, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı savaşta yeterli silah ve mühimmatın bulunamamasından endişe duyduğu ileri sürüldü. New York Times, Putin’in Kuzey Kore’nin top mermileri ve tanksavar mühimmatı ile kendilerine destek vermesini umduğunu, Kim’in ise Rusya’dan ileri uydu teknolojisi ve nükleer denizaltıların yanı sıra gıda yardımı da beklediğini yazdı.

20 ZIRHLI ARAÇ TAŞIYOR

Kremlin, başkanların ne zaman ve nerede buluşacağını açıklamadı.

Kim’e gezisinde üst düzey hükümet ve askeri yetkililer eşlik ediyor.

Kim en son 2019 yılında ABD ile nükleer müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Vladivostok’a giderek Putin ile görüşmüştü.

Zırhlı trenin 20 adet zırhlı araç taşıdığı ve sıradan trenlere göre çok daha ağır olması nedeniyle saatte maksimum 59 kilometre hızla gidebildiği belirtiliyor.

Rusya’daki tren raylarının genişliği Kuzey Kore’dekinden daha geniş olduğu için Kim, treninin uç tekerleklerini de değiştirmek zorunda kaldı.

Bir önceki yolculuğunda bu 70 dakika sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu