Haber

Moldova İstihbarat ve Güvenlik Servisi, FSB ile ortaklık anlaşmasını feshetti

Moldova’daki Batı yanlısı hükümet, Rusya ile ikili ilişkileri ve işbirliğini sınırlayıcı adımlar atmaya devam ediyor.

Moldova İstihbarat ve Güvenlik Servisi, internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Bugün 31 Temmuz İstihbarat ve Güvenlik Servisi gerekli yasal işlemleri başlatarak Rusya Federal Güvenlik Servisi ile ortaklık anlaşmasını feshetti. Rus makamlarına resmi tebligatlar gönderildi”terimleri kullandı.

Moldova İstihbarat ve Güvenlik Servisi de, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ile iş birliği anlaşmasının feshedilmesi için Moldova Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Moldova İstihbarat ve Güvenlik Servisi, Şubat 2022 itibarıyla Rus istihbarat servisleriyle bağlantıların kesildiğini ve bu nedenle söz konusu anlaşmaların uygulamada bir etkisinin bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti: “1994 yılında imzalanan bu anlaşmaların ek protokoller de dahil olmak üzere hükümleri, Rusya’nın Dinyester’in sol bölgesinde Rus istihbarat servislerinin temsilcilerinin varlığını savunmak için atıfta bulunduğu yasal maddelerdi.”iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta Moldova yönetimi, son bir düşmanca adım olarak başkent Kişinev’deki Rusya Büyükelçiliği çalışanlarının sayısını azaltma kararı aldı.

Karara tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu adımın karşılıksız kalmayacağını belirten bir açıklama gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu