Haber

Özbekistan’da Ahıska Türklerinin kurduğu Türk Milli Kültür Merkezi 25. yılını kutluyor

Özbekistan’da Ahıskalı Türklerin kurduğu “Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi”nin 25. yılı çerçevesinde konferans düzenlendi.

Alişir Nevai Taşkent Devlet Özbek Lisanı ve Edebiyatı Üniversitesinde yapılan “Özbek-Türk kültürel ve beşeri işbirliğinin yeni dönemi ve gelişme istikballeri” bahisli bilimsel konferansa, Özbekistan Bakanlar Heyeti Milletlerarası Münasebetler ve Yabancı Ülkelerle Dostluk Bağları Komitesi Lideri Rüstem Kurbanov, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TBMM Türk-Özbek Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri Osman Mesten, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Türk Ulusal Kültür Merkezi Lideri Ömer Salman ve Özbek ve Türk bilim insanları katıldı.

Konferansta konuşan Kurbanov, Özbek toplumunun ayrılmaz bir kesimi olan kardeş Ahıska Türklerinin ülkenin kalkınması yolundaki katkılarının değerli olduğunu belirterek, merkezin kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ahıska muhaciri bir ailenin çocuğu olarak 14 Kasım 1944’te Ahıska’dan sürgün edilen Ahıska Türklerini bağrına basan kardeş Özbek halkına minnet ve şükran dileklerini lisana getirerek, “Allah medeniyet beşiğimiz Özbekistan devletini ve halkını korusun ve yüceltsin.” dedi.

Topçu, 1800’lü yıllarda Çarlık Rusya ile başlayan ve 1944’te Sovyet Rusya ile devam eden sürgün, zulüm ve soykırım uygulamaları sonucu Türk soylu halklardan Ahıska Türklerinin hala 9-10 ülkede yaşamakta olduğunu kaydederek, Ahıska Türklerinin yaşadıkları her ülkenin birliğine ve dirliğine, çalışkanlıkları, yüksek ahlakları ve üstün vefaları ile değerli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Ahıska Türklerinin tarihi problemlerinin bugüne kadar insan hakları ile ilgili hiçbir milletlerarası kuruluştan kayda kıymet bir ilgi görmemesinin üzücü olduğunu lisana getiren Topçu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Fakat BM ve demokrasi havarisi ülkeler bu kardeşlerimizin tarihi hak ve hukuklarına sahip çıkmasalar da onların yanında Türkiye ve Türk milleti vardır. Onların her meselesi Türk devletinin ve milletinin de meselesidir. Türkiye devleti ve milletiyle Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 6 devlet bir millet olduğumuz bütün Türk soylu halkların ve dini, dili ne olursa olsun bütün mazlum ve mağdurların yanındadır.”

Topçu, Özbekistan Türk Ulusal Kültür Merkezi’nin 25. yılını kutlayarak, kuruluşunda emeği geçen kardeş Özbekistan devletinin yöneticilerine teşekkür etti.

“Dünyanın en çilekeş insanları”

TBMM Türk-Özbek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten, Ahıska Türklerinin 1944’te Özbekistan’a ve öbür Orta Asya ülkelerine sürgün edildiğini anımsattı.

Mesten, Ahıska Türklerinin bu ülkelerde dağınık bulunmalarına karşın dini ve ulusal bedellerinden hiç taviz vermeden, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşayan, Türk dünyasının en çilekeş insanları olduğunu kaydetti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, yaşadıkları topraklardan sürgün edilen Ahıska Türklerine Özbekistan ve bölge halklarının kucak açtığını anımsatarak, bugün 25. yılını kutlamakta olan merkezin bunun bir örneği olduğunu belirtti.

“Merkezi, Taşkent Büyükelçiliği olarak her zaman destekliyoruz”

Büyükelçi Bekar, bugün kuruluşunun 25. yılını kutlayan Türk Ulusal Kültür Merkezi’nin 1997 yılında Özbekistan genelinde örgütlenmeye başladığını belirterek, Özbekistan’da yaşayan 70 bini aşkın Ahıska Türkü’nün milli kimlik bilincini daha da geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyan merkezin, kurulduğundan beri çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu ve bunu Taşkent Büyükelçiliği olarak her zaman desteklediklerini vurguladı.

Ahıska Türklerinin yaşadıkları Özbekistan’ın barış ve istikrarına, kalkınmasına daima katkı sunduğunu lisana getiren Bekar, “Ahıskalı kardeşlerimize zamanında kapılarını açarak, bağırlarına basan Özbekistan’a, Özbek yöneticilere ve Özbek halkına minnettar olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

Bekar, “Kardeşlik hukukuna dayalı kapsamlı stratejik ortağımız olan Özbekistan’da Türk Milli Kültür Merkezi’nin kuruluşunun 25. yıl dönümünü düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı.

Salman, “Bizi en çok kabul eden, bağrını açan Özbekistan olmuştur. 83 bin Ahıskalı Özbekistan’a gelmiştir. Ahıska Türklerine bağrını açan Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Salman, Ahıska Türklerinin yaşadıkları Özbekistan’ın barış ve istikrarına, iktisadı ve kalkınmasına çalışarak katkılarını sağlamaya devam ettiğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu