Haber

Polonya Başbakanı tazminatlar konusunda Almanya’ya uzlaşma çağrısında bulundu

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya ve ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ortağı olduğunu belirterek, “Gelecekte normal çalışabilmemiz için İkinci Dünya Savaşı’nın kara sayfalarını kapatmalıyız. Kendimize şu soruyu sormalıyız; Ortaklar arasında tazminatsız bir uzlaşma olabilir mi?” söz konusu.

Morawiecki, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından bombalanan ilk şehir olan Polonya’nın Wielun kentinde düzenlenen anma törenine katıldı.

Savaşın başlamasının 84. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Morawiecki, 1 Eylül günü saat 04.40’ta Nazi Almanyası uçaklarının temiz ve savunmasız bir kasabayı bombaladığını söyledi.

Morawiecki, Polonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda yaşadıklarının gerçekliğini ve tazminatını istediğinin altını çizerek, Almanya’dan kayıplar için tazminat istediklerini hatırlattı.

Almanya ve Polonya’nın AB ortağı olduğuna işaret eden Morawiecki, “İleride normal çalışabilmemiz için İkinci Dünya Savaşı’nın kara sayfalarını kapatmalıyız. Kendimize şu soruyu sormalıyız; ortaklar arasında bir uzlaşma olabilir mi?” tazminatsız mı?” sözlerini kullandı.

tazminat talebi

Polonya hükümeti, 1 Eylül 2022’de Polonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda uğradığı maddi kayıpları detaylandıran kapsamlı bir rapor hazırladı ve Almanya’dan 1.3 trilyon euro tazminat talep etti.

Morawiecki, 26 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Almanya ile ilişkilerinin uzun yıllar süreceğini ancak ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplar nedeniyle istediği tazminattan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Alman hükümeti son gelişmeye ilişkin henüz kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Ancak Eylül 2022’de Şansölye Olaf Scholz, Polonya’ya tazminat ödenmesi fikrini reddetti ve sorunun zaten yasal olarak çözüldüğünü belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ertesi ay başkent Varşova’ya yaptığı ziyarette bu açıklamayı tekrarlayarak, “Almanya tarihi sorumluluğunu kabul ediyor ancak Alman hükümeti açısından tazminat konusu kapanmıştır” dedi.

haber-kursunlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu