Haber

Stoltenberg Putin barışa değil yeni saldırılara hazırlanıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın Brüksel kentindeki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, toplantılarda görüşülecek hususlar hakkında bilgi vererek, “Başkan Putin’in saldırıya uğradığına dair herhangi bir işaret görmüyoruz. Barışa hazırlanıyoruz, bunun tam tersini görüyoruz, daha fazla savaşa, yeni saldırılara, yeni saldırılara hazırlanıyoruz’ diyen Stoltenberg, NATO’nun Türkiye’ye depremlerle ilgili takviyelerinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmelerde görüşülecek konular hakkında bilgi veren Stoltenberg, önümüzdeki haftanın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıl dönümü olduğunu vurgulayarak, “Başkan Putin’in barışa hazırlandığı yönünde herhangi bir işaret görmüyoruz. Gördüklerimiz sadece tam tersine daha fazla savaşa, yeni taarruza, yeni taarruza hazırlanıyor.Bu nedenle NATO müttefiklerinin ve ortaklarının Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamasını daha da önemli hale getiriyor.ve bugün ilerleyen saatlerde ABD önderliğindeki Ukrayna Temas Grubu’nda, bir merkeze gelin ve Ukrayna’ya artan destek için acil ihtiyaçları tartışın.”

‘UZUN VADELİ YENİ TALİMATLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Savunma Bakanları toplantısında NATO’nun caydırıcılık ve savunmasını daha da güçlendirmek için savunma planlamasına yönelik yeni uzun vadeli yönergelerin ele alınacağını belirten Stoltenberg, “Müttefikler ayrıca yeni savunma yatırım taahhüdünü ve yatırıma devam etmemizi nasıl sağlayacaklarını tartışmaya başlayacaklar.” Deniz altı altyapısı, açık deniz altyapısı başta olmak üzere kritik altyapının korunmasını da ele alacağız. Bu denizaltı kablolarının ve boru hatlarının savunmasız olduğunu gördük ve kritik altyapıyı koruma çabalarımızı daha fazla koordine etmemiz bizim için değerli.” söz konusu.

‘TÜRKİYE’YE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRMEMİZ GEREKİYOR’

Stoltenberg, Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili de, “Türkiye’de meydana gelen depremlerin yarattığı felaket bilanço hepimizi korkutuyor. NATO müttefikleri Türkiye’ye önemli destek veriyor. Bu desteği sürdürmemiz gerekiyor, dayanışma içinde olmalıyız.” Türkiye’ye takviye kuvvetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu