Ekonomi

Türkiye ile Özbekistan Tarım Bakanlıkları Arasında Tarım Sigortaları Alanında İşbirliği Niyet Anlaşması İmzalandı

Türkiye ile Özbekistan tarım bakanlıkları arasında tarım sigortası alanında niyet beyanı imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Özbekistan’da düzenlenen Uluslararası Gıda Güvenliği Konferansı kapsamında Semerkant’ta bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi.

Konferans kapsamında Bakan Yumaklı, ilk olarak Özbekistan Çevre Bakanı Aziz Abduhakimov ile bir araya gelerek taraflar arasındaki işbirliği sorunlarını ele aldı.

Yumaklı daha sonra Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah Al-Subaie, Tacikistan Tarım Bakanı Kurban Hakimzoda ve Kırgızistan Tarım Bakanı Asarbek Canıbekov ile bir araya gelerek, taraflar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Yumaklı ayrıca Özbekistan Tarım Bakanı Aziz Voitov ile de görüşerek taraflar arasındaki işbirliği sorunlarını ele aldı.

Görüşmelerin ardından Yuvalı ve Voitov, Türkiye ve Özbekistan tarım bakanlıkları arasında tarım sigortası alanında niyet beyanı imzaladı. Taraflar arasında imzalanan niyet beyanında, tarım sigortaları sisteminin kurulması için iki ülke temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubunun kurulması, her iki ülkeden akademisyenlerin katılımıyla tarım sigortaları ve tarım ekonomisi konulu bir sempozyum düzenlenmesi öngörülüyor. Türkiye ve Özbekistan’dan bilim insanlarının ortak çalışmalarının desteklenmesi.

Niyet beyanı kapsamında Türkiye Tarım Sigortaları Kanununun Özbek uzmanlar tarafından incelenerek Tarım Sigortaları Kanununun Özbekistan tarım, maliye ve vergi kanunlarına uygun olarak hazırlanması planlanıyor.

haberkargi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu