Haber

AK PARTİ’Lİ KURTULMUŞ: 6’LI MASA OLARAK SİZ NASIL ORTAK ADAY ETRAFINDA TOPLANACAKSINIZ?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 6’lı masanın anayasa taslağına ilişkin “Terörle mücadelede bu 6’lı masanın tavrı nedir, bilen var mı? Ekonomi siyasetinde ne yapacakları belirli mi? Türkiye’nin dış politikasında, örneğin Rusya- Ukrayna savaşında ne yapacakları belli mi? Mavi Vatan konusunda Akdeniz’de Türkiye’nin Libya ile ilişkileri konusunda ne kanaate sahipler? İşte bir tanesi Libya teskeresine ‘evet’ dedi, diğeri ‘hayır’ dedi. Siz nasıl ortak aday etrafında toplanacaksınız?” dedi.

AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığı Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısı 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi düzenledi. Toplantıya AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve çok sayıda partili katıldı. AK Parti’li Kurtulmuş, partililere yaptığı konuşmasında 6’lı masaya ait açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, “Adayınız kim diyoruz, aday söylem edemiyorlar. Zira bir aday biraz öne çıksa öbürleri çabucak onu geriye çekmek için uğraş ediyorlar. Kimi aday çıkarırlar, bizi ilgilendirmez kaç tane çıkardıkları da bizi ilgilendirmez lakin biz karşımızda rakiplerimizin ortak bir fikirle hareket etmesini isteriz. Daima şunu söyledik; sıkıntı aday bulamamak değil, ortak bir fikir etrafında toplanamamalarıdır. Tekrar söylüyorum, terörle uğraşta bu 6’lı masanın tavrı nedir, bilen var mı? İktisat siyasetinde ne yapacakları belirli mi? Türkiye’nin dış politikasında, örneğin Rusya- Ukrayna savaşında ne yapacakları belli mi? Mavi Vatan konusunda Akdeniz’de Türkiye’nin Libya ile ilişkileri konusunda ne kanaate sahipler? İşte bir tanesi Libya teskeresine ‘evet’ dedi, diğeri ‘hayır’ dedi. Siz nasıl ortak aday etrafında toplanacaksınız?” dedi.

Kurtulmuş, 6’lı masanın Ankara’da açıkladığı anayasa taslağına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Aylardır güçlendirilirmiş parlamenter sistem demiyor musunuz, parlamenter sistem ile başkanlık sistemi ortasında en kıymetli fark liderin halkoyu ile seçilmesidir. Hem de yaptığınız yeni anayasa çalışmasında liderin halkoyu ile seçileceğini söylüyorsunuz. Uygun de bu getirdiğiniz sisteme parlamenter sistem değil, en düzgün ihtimalle yarı başkanlık sistemi derler. Evvel ne getirdiğinize güzel çalışın. Madem hak ve özgürlüklerden bahsediyordunuz ve kanun teklifi yapmayı düşünüyordunuz, başörtüsü için hak ve özgürlük hususu yazsaydınız ya. Bu millet anayasa değişikliğini yapmıştır. Bu anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanı idare sistemine geçilmiştir. Bu sisteme bir kişi istedi diye değil, bir parti istedi diye değil, birçok sebebin sonucu şahsen millet tarafından değiştirilmiştir. Artık biz bunlara hangi programla halkın karşısına çıkacaksınız, diyorduk, sonunda bir taslak getirmişler. En optimist ihtimalle milletin karşısına getirdiğiniz bu anayasa teklifi, şayet anayasayı yapacak çoğunluk alırsanız, şayet anayasayı halka götürecek bir çoğunluk alırsanız; ya Meclis’te ya da milletin referandumu ile önümüzdeki seçimlerden sonra anayasallaşması lazım değil mi? Bütün bunları yapacak gücünüz olsa bile bu 2028’ten evvel yapılabilecek bir şey değildir. O vakit bu millet sormaz mı 2023’te millete ne vadediyorsunuz ve hangi programla geliyorsunuz. Bu çalışmalar varsayımla ortaya konulmuş şeyler. Görüşlerine saygı duyarız ancak bu millet somut bir programla karşılarına çıkılmasını bekler. 6 artılı masa öyle görünüyor ki bu seçime çok fazla ümit bağlamıyorlar.”

‘KKTC TANINACAK VE YALNIZLIĞI ORTADAN KALKACAK’

Kurtulmuş, Türkiye’nin, Türk Devletleri Teşkilatı toplantısında gözlemci ülke olmasına yönelik kararına dikkat çekerek, “Allah’ın izniyle göreceğiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dünya milletleri tarafından da inşallah tanınacak ve yalnızlığı tamamıyla ortadan kalkacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu