Haber

KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü Azerbaycan’da kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 39. kuruluş yıl dönümü Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de kutlandı.

KKTC’nin Azerbaycan Temsilcisi Ufuk Turganer’in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, milletvekilleri, Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyon, İstiklal Marşı ve Azerbaycan milli marşının okunmasıyla başladı.

Etkinlikte konuşan Turganer, Kıbrıs Türk halkına Rumlar tarafından uygulanan baskı ve zulümlerden, Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Harekatı’ndan ve KKTC’nin kuruluş sürecinden bahsetti.

Turganer, Kıbrıs Türk halkının kendi hür iradesi ile kurduğu, bağımsızlığının ve bekasının garantisi olan devletini, anavatan Türkiye ve Türk milletinden aldığı dayanak ve güç ile ileriye taşımak için çalıştığını vurguladı.

KKTC’nin uluslararası toplumun yıllardır uyguladığı haksız, insanlık dışı ambargo ve izolasyonlara rağmen halkın iradesi ve Türkiye’nin takviyesiyle günden güne geliştiğini ve kalkındığını tabir eden Turganer, “Kıbrıs Türk tarafı, yarım asır boyunca devam eden müzakere süreçlerinde yapıcı ve iyi niyetli tutumuyla adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma sağlanması için gerekli tüm katkıyı koymuştur ancak Rum tarafı bilinen uzlaşmaz tavrı ile tüm müzakere süreçlerinin sonuçsuz kalmasına neden olmuştur. Kıbrıs meselesinin özünde yatan esas sorun Ada’daki mevcut iki tarafın statüsü arasında uluslararası toplum tarafından yaratılan eşitsizliktir.” dedi.

Turganer, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, bu bahiste efor harcayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

TDT üyesi ülkelere de gösterdikleri dayanışma için KKTC adına teşekkürlerini sunan Turganer, şöyle devam etti:

“Türk devletleri teşkilatındaki bu gelişme iki devlet esasına dayalı vizyonumuzun doğru ve gerçekçi olduğunu kanıtlamaktadır. Kıbrıs Türk halkı KKTC’nin resmen tanınmasını ve müktesep hakkı olan hâkim eşitliğinin ve eşit milletlerarası statüsünün yine teyit edilmesini talep etmektedir. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyetinin hayatımızın her alanında şartsız vermekte olduğu sarsılmaz dayanak ile Kıbrıs Adası’nda Kıbrıs Türkünü azınlık gören ve yaşam hakkı tanımayan Rumlara karşı verdiğimiz varoluş mücadelemizin sonunda kurduğumuz devletimizi her alanda güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Milletvekili Hikmet Babaoğlu da KKTC’nin ambargo ve izolasyonlara karşın geliştiğini belirtti.

Kardeş ülke KKTC’nin nasıl zorlu bir yolculuk yaptığını bildiklerini söyleyen Babaoğlu, “Biz de Azerbaycan halkı olarak yıllarca zulümlere maruz kaldık. 39 yıl önce aynı zorluk ve mahrumiyetlere kardeş ülkenin halkı da mahkum edilmişti. Azerbaycan halkına karşı işlenen savaş suçları bir zamanlar Akdeniz’in o hoş adasında soydaşlarımıza karşı da işlenmişti. Bugün KKTC’li kardeşlerimizin savaş adasını barış adasına dönüştürmeyi başarmasından büyük gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Babaoğlu, “Türk halkı fıtrat olarak barışsever halktır. Barış normal şartlarda verildiğinde bunu kabul ediyor, normal şartlarda verilmezse barışı güç kullanarak elde ediyor.” diye konuştu.

15 Kasım’da yapılması planlanan ancak İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle bugüne ertelenen resepsiyonda, konuklara Türk mutfağından çeşitli tatlar ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu