Ekonomi

Batı Akdeniz’den 4 ayda 1 milyar dolara yakın ihracat yapıldı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yürütme Konseyi Lideri Ümit Mirza Çavuşoğluyaptığı açıklamada, Birliğin 4 aylık ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,99 azalma olduğunu belirtti.

Yaş meyve sebze reyonunun ihracatını 77,9 milyon dolar ile 2022 Nisan ayına göre yüzde 10,58 artırdığını kaydeden Çavuşoğlu, “Madencilik ve metaller sektörüne baktığımızda başta doğal taş olmak üzere ihracat rakamlarının 2022’ye ulaştığı görülüyor. 36 milyon dolar… Yüzde 32’lik kayba rağmen, bu hafta gerçekleşen Marble İzmir Fuarı’nda özellikle Çinli alıcıların Türk doğal taşına olan ilgisi bölümün geleceği adına memnuniyetle karşılandı.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, doğal taş ihracatının önümüzdeki dönemde ivme kazanmasını beklediklerini belirtti.

Yaş meyve sebze sektörünün 4 aylık ihracatının 344 milyon 246 bin 584 dolar olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“İkinci sırada yer alan madencilik branşı 4 aylık dönemde 132 milyon 294 bin 977 dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Listenin üçüncü sırasında ise 93,1 milyon dolarlık ihracatla ağaç ürünleri ve orman ürünleri oldu. 4 aylık dönemde ihracatını yüzde 10 artıran 4’üncü firma, “Ağaç ürünleri ve ormancılık işleri ile kimya bölümü ihracatı 4. ayın sonundaki prestijle 100 milyon dolara yaklaştı. Mayıs ayında her iki bölümümüzün ihracatının 100 milyon doları aşması bekleniyor.”

Rusya’ya en çok ihracat

1 Ocak-30 Nisan tarihleri ​​arasında bölgeden toplam 886 milyon 248 bin 210 dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Birliğimizin 4 aylık ihracatının ülkelere dağılımına baktığımızda birinci sırada Rusya, ikinci sırada Almanya, ikinci sırada ise Rusya yer alıyor. ve Çin üçüncü.Rusya’ya 78.7 milyon dolar, Almanya’ya 60.6 milyon dolar ve Çin’e 54.6 milyon dolar ihracat yapıldığı bilgisini verdi.

uluborlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu