Haber

Çin ve ABD ile “iyi arkadaş” olan Endonezya, ilişkilerin sürdürülmesinde rol oynayabilir

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, hem Çin hem de ABD ile “iyi arkadaş” olan ülkesinin, alakaların sürdürülmesinde destekleyici rol oynayabileceğini belirtti.

South China Morning Post’un haberine göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin resmi ziyarette bulunduğu Endonezya’nın başşehri Cakarta’da mevkidaşı Subianto ile bir araya geldi.

Söz konusu ziyaretin, Subianto’nun Çin ziyaretinden kısa mühlet sonra yapılması dikkati çekti.

Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Subianto, Endonezya’nın her zaman tarafsız bir diplomatik tutum sergileyeceğini ifade etti.

Subianto ülkesinin, Çin ve Rusya’nın da ortalarında olduğu büyük güçlerle ilgisini sürdüreceğini bununla birlikte gerektiğinde egemenliğini savunacağını bildirdi.

Ülkesinin, “muhtemelen yanlış anlaşılmalar ve kara sularıyla ilgili muhtemel görüş ayrılıkları” bahislerinin diyalogla çözülmesine öncelik verdiğinin altını çizen Subianto, fakat rastgele bir ihlal durumunda “egemenlik ve bağımsızlıklarını koruyacaklarını” vurguladı.

Subianto, hem Çin ve hem de ABD ile “iyi arkadaş” olan ülkesinin, tansiyonun şiddetlenmesini önlemek için irtibatın ve ilgilerin sürdürülmesinde destekleyici rol oynayabileceğini belirtti.

Pekin ile olan alakası nedeniyle Washington’ın rastgele bir baskısıyla karşılaşmadıklarını söz eden Subianto, “Amerikalı dostlarımız, Çin ile ilişkimizi kesmemiz için bize hiçbir zaman baskı yapmadılar.” tabirini kullandı.

Subianto, Çin ile münasebetlere kıymet verdiklerine işaret ederek bağımsız ve hükümran bir ülke olarak birçok ülkeden ekipman kullanma ve edinme hakkını gizli tuttuklarını vurguladı.

Rusya ile savunma bağları

Subianto, Ukrayna ile savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargolara atıfta bulunarak, Endonezya’nın Moskova idaresiyle savunma alanındaki bağlarını koparıp koparmayacağına dair soruyu yanıtladı.

Subianto, Rusya ile bağlantılar uzun müddettir devam ettiği için kelam konusu bağların koparılmayacağını kaydetti.

Diğer yandan, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de 1970’den bu yana en az 7 bin askeri ve sivil personele ABD’de eğitim verildiğini ve ABD’nin Endonezyalı öğrencilerin eğitimi için 130 milyon dolardan fazla para sağladığını ifade etti.

Austin, en az 100 ABD’li askeri işçinin de Endonezya’da eğitim gördüğü bilgisini paylaştı.

Subianto Çinli mevkidaşı Vey Fınghı ile 18 Kasım’da Çin’de bir ortaya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu