Haber

Deprem bölgesinde ilk yıkım: Hüzünlü gözlerle çalışmaları izlediler

Zelzele bölgesinde birinci yıkım: Hüzünlü gözlerle çalışmaları izlediler

Karar sonrası 34 yıllık mescitte yıkım süreçleri başladı

Köy halkından Abdulkadir Akbaş: “Burada bayramlaşma olurdu, fotoğraflar anı olarak kaldı”

“Caminin yıkılması üzücü bir şey köyümüzün hatıraları var”

DÜZCE – Merkez üstü Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından yıkım kararı alınan Sarıdere Köyü’ndeki caminin yıkım çalışmaları başladı. İş makinelerinin gerçekleştirdiği çalışmalar havadan da görüntülendi.

Merkez üstü Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından yaralar yavaş yavaş sarılamaya başlandı. Bu çerçevede hasar tespit çalışmaları devam ederken yıkım kararı alınan bölgelerden biri olan Sarıdere Köyü’ndeki mescitte de yıkım süreci başladı. Sarsıntıda gördüğü hasar sebebiyle vatandaşlar tarafından eşyalarını boşaltmaya başlayan Sarıdere Köyü Cami bölgesinde iş makineleri sevk edildi. Eşyaların boşaltılması ve elektriklerinin kesilmesinin akabinde mescitte yıkım süreci başladı. 1987 yılında ibadete açılan caminin 1999 zelzelesinden de etkilendiği öğrenildi. İş makinelerinin gerçekleştirdiği çalışmalar havadan da görüntülendi.

“Caminin yıkılması üzücü bir şey köyümüzün hatıraları var”

Camiinin yıkımını hüzünlü gözlerle izleyen köy halkından Abdulkadir Akbaş, “Biz sabaha karşı zelzele olduğunda panikle, heyecanla uyandık, dışarı çıktık. 1999 sarsıntısının izleri üzerimizde onun tesirleri içinde endişelendik, ismi bile yetiyor. 1980’li yıllarda bu cami inşa edildi, 1987’de hizmete geçti, 1999 sarsıntısında kısmen hasar gördü ve kuvvetlendirildi. Bu sarsıntıda karar yıkılı verildi. Caminin yıkılması üzücü bir şey köyümüzün anıları var. Büyüklerimizin bu caminin üretiminde hizmetleri var, yıkılma kararı gerçek olsa bile insan moral olarak üzülüyor. O bizim bir kesimimiz. Burada bayram namazı sonrasında caminin içinde yahut önünde bayramlaşma olurdu, fotoğraflar anı olarak kaldı. Ben üzülerek yıkımı izledim. Yıkım raporu verilmiş, inşallah yenisi daha sağlam, hoş ve destekli olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu