Haber

NYT’den ‘seçim’ yorumu: Kim kazanırsa kazansın ekonomik kriz gündemde olacak

ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesi, ikinci tip başkanlık seçimlerinin olası sonuçlarına ilişkin bir analiz yayınladı. “Türkiye’de seçimi kazanana verilecek ödüllerden biri de krizin eşiğindeki ekonomi olacak” başlığıyla yayınlanan analizde, hükümetin harcamalarının ülkeyi ekonomik krize sürüklediği yorumlandı.

28 Mayıs’ta yapılacak seçimin galibini “zorlu bir mücadelenin beklediğini” yazan NYT İstanbul büro şefi Ben Hubbard, “Türkiye’deki ekonomik kriz kim olursa olsun gündeme hakim olacak bir konu. 28 Mayıs’ta ikinci turda kazanır.”

‘TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLMELİ’

Hubbard, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi enflasyonun seçmen üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik bir dizi uygulamayı hayata geçirdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: “Asgari ücreti defalarca artırdı, memur maaşlarına zam yaptı ve maaşları değiştirdi. emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeler. Seçimi kim kazanırsa kazansın, tüm bu taahhütler yerine getirilmeli, bu da hükümetin geleceğe daha fazla harcama yaptığı anlamına geliyor.”

Hükümetin bu taahhütlerini yerine getirmek için Katar, Rusya ve Suudi Arabistan ile anlaşmalar yaptığı da ifade edildi.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKALARIN ÜRÜNÜ’

Council on Foreign Links’in küresel ticaret ve finans uzmanı Brad W. Setser gazeteye verdiği demeçte, “Son birkaç çeyrekte nispeten güçlü olan ekonomi, sürdürülemez politikaların ürünü oldu.” Ekonomide büyük olasılıkla bir daralma veya durgunluk olacağını tahmin eden Setser, “İş bulmak ve geçim masraflarını karşılayan bir maaş almak daha da zorlaşacak” dedi.

‘TÜRK LİRASI DAHA FAZLA DEĞER KAYBEDECEK’

Erdoğan’ın ekonomi politikasını değiştirmeyeceğinin sinyallerini verdiğini hatırlatan Hubbard, şöyle devam etti: “Ekonomistler, Erdoğan’ın mevcut politikalara bağlı kalması halinde paranın daha fazla değer kaybedeceğini, hükümetin döviz işlemlerine kısıtlamalar getireceğini ve devletin dövizle karşı karşıya kalacağını söylüyor. kıtlıklar.”

‘KILIÇDAROĞLU’NUN MANEVRA KABİLİYETİ KISITLANABİLİR’

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması halinde Cumhur İttifakı’nın “manevra kabiliyetini kısıtlayacağını” yazan Hubbard, Gelecek Partisi’nin Ekonomi Politikaları Lideri Kerim Rota’nın görüşlerine yer verdi. Rota, “Kılıçdaroğlu kazanırsa kısa ve orta vadeli planlar yaparak hükümetin ekonomisini ve yatırımcı güvenini güçlendirmeliyiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu