Haber

Tokat’ta şehitlerin hatırasını yaşatan müze

TOKAT Şehit Ailelerini Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 2004 yılında kurulan ‘Şehitler Müzesi’nde şehitlerin eşyaları sergileniyor. Teşhirlerin ortasında şehitlerin ailelerine yazdığı mektuplar, kullandıkları malzemeler ve fotoğrafları yer alıyor.

Tokat Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından oluşturulan müze dikkat çekiyor. Şehitlerin askerdeyken ailelerine yazdıkları mektupların, kişisel eşyalarının ve üniformalarının sergilendiği müze, ziyaretçilerini duygulandırıyor.

Tokat Şehit Ailelerini Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulkadir Türk, “Derneğimizde bulunan tüm eşyalar arasında şehitlerimizin şahsi eşyaları, ailelerine yazdıkları mektuplar, kullandıkları kalemler, gerdanlıklar, fotoğraflar, elbiseler, sivil hayatta aldıkları diplomalar. Buraya gelen tüm misafirlerimizin buna ihtiyacı var.Müzedeki objeleri incelediklerinde ve panoda şehitlerimizin fotoğraflarını gördüklerinde derin bir üzüntü ve duygu yaşıyorlar. Tek tek yakından inceliyorlar. Şehit yakınlarımız da geliyor. Bir duygu atmosferi yaratılır. Mektupları okuyan vatandaşlarımız zaman zaman gözyaşlarını tutamazlar” dedi.

Derneği ziyaret eden İlker Kalyon, “Burada oluşturulan müzeyi gördüm. O dönemi iç dünyamda yaşadım. Tüm dernek yönetimine ve şehit ailelerine teşekkür ediyorum. Şehit ailelerine, şahsi eşyalarını ve hatıralarını bağışladılar” dedi. Şehitlerimizin mektuplarından ve kişisel eşyalarından şehitlerimizin görevde neler yaşadıklarını gördük. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu